Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43

Kolarskie Mrozy

wtorek, 20 wrzesień 2011 23:06

Tego lata, w Powiecie Mińskim coraz częściej i głośniej mówi się o kolarzach. Mińsk Mazowiecki aż 2-krotnie był gospodarzem dużych szosowych imprez kolarskich z udziałem zawodowców, również tych zagranicznych.
W sierpniu po raz pierwszy grupa ścigantów na rowerach MTB zawitała do Dobrego, gdzie w ramach uroczystości dożynkowych rozegrano zawody z udziałem dziewcząt i chłopców reprezentujących kilka gmin z mińskiego powiatu.

Po udanych imprezach w Mińsku i Dobrem, w minioną niedzielę, kolarska wiara z Mazowsza obrała kurs na Gminę Mrozy. „To niezwykłe miejsce. Urocze kompleksy leśne z niezliczoną ilością szlaków i ścieżek rowerowych. Nieograniczone możliwości dla organizacji tego typu sportowych imprez plenerowych. Mrozy to wysoki potencjał uzdolnionej sportowo młodzieży, którą wziąłem pod opiekę. No i najważniejsze … ludzie! Takie miejscowości jak Dobre, Jakubów, czy właśnie Mrozy, są od początku przychylne dla moich projektów.  Jest tam wysoka świadomość potrzeby rozwijania wśród młodzieży pasji sportowych, więc pozostaje mi tylko zawijać rękawy i do roboty.” – powiedział Jacek Tomkiewicz z Mińska Mazowieckiego, organizator wyścigów i opiekun młodzieżowych środowisk rowerowych.
18 września w piękne, ciepłe popołudnie w Mrozach na płycie stadionu miały miejsce imprezy kulturalne w ramach Pikniku „Pożegnanie Lata”. Równolegle z piknikiem, w odległości 200 metrów od sceny artystycznej, o godz. 16:30 ruszyły na trasę wyścigu pierwsze kategorie wiekowe dzieci od 6 do 10 lat, na dystansie 2 km. Nie wiadomo czy większe emocje przeżywali rodzice, czy sami mali kolarze? Zwycięzcą został Dawid Rosochacki (najnowszy nabytek DYNAMO MOSiR Mińsk Mazowiecki) przed Michałem Wąsakiem z Wiśniewa i Przemkiem Dworzyńskim z Józefina. W następnej kolejności ruszyły dziewczęta w wieku 11-14 lat. Zgodnie z oczekiwaniami najszybsza była Małgosia Tomaszycka z Jędrzejowa. To już nie pierwszy sukces Małgosi w tym sezonie, a ona sama poważnie myśli o kolarstwie.
Kiedy na linii startu ustawiła się grupa chłopców 11-14 lat stało się jasne, że zawody się rozkręcają. Widać tu już było klubowe koszulki kolarskie zawodników z Mrozów i  Mińska, byli też reprezentanci Wiśniewa i Grodziska. Szybkie 4 km po pofałdowanej trasie  i jest zwycięzca: Antek Gańko (Mińsk Mazowiecki), a chwilę po nim Dominik Jarosz z Kolarskiej Grupy Mrozy. Jako trzeci finiszował również mrozianin – Jakub Rzepka.
Chłopcy w wieku 15-18 lat to już prawie mężczyźni. To  oni jako następna z kategorii wiekowych wystartowali na leśną trasę wyścigu. 4 okrążenia po 2 km i na linii mety jest, niezagrożony od początku, Kamil Borucki z DYNAMO MOSiR Mińsk Mazowiecki, skutecznie odpierając ataki zawodników z Siedlec – Adama Borkowskiego i Dominika Jastrzębskiego, którzy kolejno wpadli na metę. Niewiele brakowało, a na podium byłby Radek Soszyński z Grupy Kolarskiej Mrozy, który pomimo młodego wieku (2 lata młodszy od zwycięzców) już prezentuje świetny poziom. Na dalszych pozycjach przyjechali reprezentanci Dobrego i Jeruzala. W ramach tego wyścigu toczyła się równolegle rywalizacja kobiet OPEN (powyżej 18 lat). Tu ze sporą przewagą wygrała Karolina Perzanowska (BSA PRO-TOUR) z Mińska Mazowieckiego przed Joanną Kalinowską (DYNAMO MOSiR Mińsk Mazowiecki) i Alicją Kalinowską (DYNAMO Mińsk Mazowiecki).
Na zakończenie wyścigu pozostała już tylko przysłowiowa „wisienka na torcie” czyli wyścig kategorii „ELITA” – tj. mężczyzn od 19 lat wzwyż, którzy mieli do przejechania 7 rund po 2 km. Już na pierwszym okrążeniu zaatakował Łukasz Danielak – 22 latek z Halinowa (BSA PRO-TOUR), doświadczony zawodnik od 8 lat trenujący kolarstwo górskie. Na kolejnych rundach Łukasz stale powiększał przewagę i dowiózł zwycięstwo do końca. Interesująca była walka o 2 miejsce między Robertem Serwatką z Mrozów a Tomaszem Szczepaniakiem z Mińska Mazowieckiego (DYNAMO MOSiR Mińsk Mazowiecki). Ostatecznie to zawodnik z Mrozów okazał się silniejszy, a Szczepaniakowi przypadło 3 miejsce. Bardzo wyrównana walka toczyła się na dalszych pozycjach, gdzie dobre lokaty przypadły zawodnikom z Siennicy, Mińska i Siedlec.
W wyścigu MTB XC w Mrozach wystartowało łącznie 42 zawodników i zawodniczek.
Wieczorem tuż przed 19:00 miała miejsce uroczysta dekoracja zwycięzców wyścigu MTB XC. Uroczystość odbyła się już na płycie stadionu w Mrozach, w pięknej i uroczystej oprawie, którą stworzyli gospodarze festynu. Nagrody wręczali Wójt Dariusz Jaszczuk, Sekretarz Gminy Magdalena Sulich oraz Dyrektor Centrum Kultury Mrozy Mirosław Borczyński.
Poza samą dekoracją zwycięzców, na scenie miał też miejsce uroczysta prezentacja pełnego składu Grupy Kolarskiej Mrozy, nad którego sportowym rozwojem od roku czuwa trener Jacek Tomkiewicz. Chłopcy po raz pierwszy pokazali się przed własną publicznością w klubowych strojach ufundowanych w zeszłym roku przez Wójta Dariusza Jaszczuka. Trener młodych kolarzy, Jacek Tomkiewicz, wysoko ocenił przebieg i poziom niedzielnej rywalizacji kolarzy, której towarzyszyła świetna atmosfera. Dodał też, że „bardzo miłym jest fakt, że imprezy kolarskie przyciągają coraz większe grono kibiców i lokalnych sponsorów. To również napędza całą kolarską machinę.”  Nagrody fundował Urząd Gminy Mrozy, Biblioteka Publiczna w Mrozach oraz kandydat na senatora Ryszard Smolarek (Zakłady Mięsne Łuków).
Sezon kolarski 2011 dobiega końca, ale przed zawodnikami jeszcze kilka ważnych startów. W najbliższą niedzielę na Starym Mieście w Warszawie - Mistrzostwa Polski Szosowców, a w kolejną niedzielę (2 października) kolarze z Mazowsza zjadą do Mińska Mazowieckiego, gdzie we właściwy dla siebie sposób (szybki wyścig na 50 km) pożegnają sezon 2011.
Wyniki oraz galeria zdjęć dostępne na naszej stronie.

Jacek Tomkiewicz

Załączniki do pobrania:

Jacek Tomkiewicz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
604-631-851Lubią nas:

Sponsorzy

 
 
 

Informacje

Polityka prywatności
Fanpage
Kontakt: 604-631-851
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
K2 Simple Slider